Chart afgański blog
08
kw.

Chart afgański

Chart afgański to uosobienie elegancji. Ta wyjątkowa, starożytna rasa psów ma wygląd zupełnie inny niż wszystkie inne rasy: jedwabista sierść, egzotyczna twarz i szczupła, modna budowa. Pochodzący z Afganistanu, gdzie pierwotna nazwa rasy brzmiała Tazi, uważa się, że Chart afgański pochodzi z czasów przedchrześcijańskich i jest uważany za jedną z najstarszych ras psów.

Chart afgański był pierwotnie używany do polowania na dużą zdobycz zarówno na pustyniach, jak iw górach Afganistanu, gdzie jego obfita, powiewna sierść była potrzebna do zapewnienia ciepła. Afgańczyk był wysoko ceniony za umiejętność biegania. Afgańczyk był również ceniony za umiejętność samodzielnego myślenia i polowania, bez kierownictwa człowieka.

Dzisiejszy chart afgański nie poluje, ale chart ten zachowuje niezależną naturę gońca. Szczeniak z Afganistanu chętnie będzie szukał uczuć u członków rodziny, tak jak szczenięta każdej rasy, ale takie zachowanie w okresie szczenięcia może oszukać niczego nie podejrzewających właścicieli. W miarę dojrzewania Afgańczyka wybryki słodkiego szczeniaka słabną. Dojrzały chart afgański nie zwraca na nikogo uwagi, a czasem nawet nie chce być przytulany ani głaskany. Wolno myślący, niezależny Afgańczyk sam zadecyduje, kiedy chce uczuć, i to na jego warunkach – nie na Twoich.

Pomijając niezależność i obojętność, Chart afgański jest czuły, kiedy chce być i potrafi być bardzo zabawny. Chart afgański jest zazwyczaj psem jednoosobowym lub jednorodzinnym. Nie chętnie wita gości. Bardziej prawdopodobne jest, że obrazi ich obojętnością na ich obecność. Podczas gdy niektóre psy mogą szczekać raz lub dwa razy, gdy nieznajomy wchodzi do domu, rasa ta nie jest znana jako dobry pies stróżujący.

Niezależne myślenie Afgańczyka sprawia, że ​​szkolenie jest wyzwaniem. Ten pies na ogół nie jest motywowany jedzeniem i nie ma tak silnej chęci zadowolenia jak wiele innych ras ( na przykład Golden Retriever ). Chociaż Afgańczyk robi na przykład oszałamiającą prezentację na ringu wystawowym, więcej niż jeden profesjonalny prezenter został zawstydzony na ringu odmową współpracy. Delikatne obchodzenie się, życzliwość i cierpliwość działają najlepiej w przypadku tej rasy, wraz ze zrozumieniem, że będą chwile, kiedy pies po prostu nie będzie współpracował.