owczarek australijski zdjęcie
29
sie

Owczarek australijski

Owczarek australijski, pomimo swojej nazwy, pochodzi z zachodnich Stanów Zjednoczonych, a nie z Australii. To rasa australijskich psów pasterskich. Australijczycy, jak ich nazywają, są najszczęśliwsi, gdy mają pracę do wykonania. Mogą być wspaniałymi towarzyszami rodziny, jeśli ich inteligencja i energia są kierowane na psie sporty lub zajęcia. Owczarek australijski to inteligentny, ciężko pracujący, wszechstronny pies, który rozwija się w domu, w którym jego mózg i energia są dobrze wykorzystywane. Jest psem o dużej energii, potrzebuje dużo ruchu — spacer po okolicy, to zbyt mało. Bez pracy staje się znudzony, destrukcyjny i głośny. Jeśli nie masz czasu lub energii, aby codziennie trenować i ćwiczyć razem z psem, to nie jest rasa dla Ciebie.

Ten zwinny, średniej wielkości pies z obciętym lub naturalnie wygiętym ogonem jest czołowym kandydatem na wszystkich poziomach posłuszeństwa, zwinności, flyball i testów pasterskich. Odnosi również sukcesy w takich psich karierach jak pies przewodnik, pies słyszący, pies asystujący, pies policyjny oraz w służbie ratowniczej.

Australijczyk wyróżnia się z tłumu dzięki atrakcyjnemu, średniej długości płaszczowi i ciemnobrązowym, żółtym, niebieskim, zielonym lub bursztynowym oczom. Jego dziedzictwo jako psa pracującego czyni go lojalnym towarzyszem, który może chronić dom i rodzinę oraz trzymać się z dala od obcych. Dogaduje się z dziećmi, chociaż prawdopodobnie spróbuje je „zagonić”, chyba że go tego nie nauczysz. Owczarek australijski sprawia, że ​​życie staje się przygodą. Będzie pracował i bawił się od wschodu do zachodu słońca i zdobędzie Twoje serce swoją lojalną i kochającą osobowością. Ta wszechstronna rasa jest wspaniałym psem pracującym i wspaniałym towarzyszem rodziny – ale tylko wtedy, gdy ta rodzina jest aktywna.

Owczarki australijskie potrzebują około 30 do 60 minut ćwiczeń dziennie, najlepiej przy zajęciach wysokoenergetycznych, takich jak gra we frisbee. Potrzebują również pracy do wykonania, takiej jak codzienny trening posłuszeństwa lub rywalizacja w próbach pasterskich i zręcznościowych.

Owczarki australijskie mogą być bardzo destrukcyjne i szczekać przez długi czas, jeśli nie otrzymują ćwiczeń i stymulacji psychicznej, których potrzebują. Zaalarmują szczekaniem, aby ostrzec cię, jeśli zobaczą lub usłyszą coś podejrzanego, i będą chronić swoją rodzinę i dom z zaskakującą zaciekłością. Owczarki australijskie lubią towarzystwo swojej rodziny i wolą trzymać się blisko swojego ludzkiego stada. Nie radzą sobie dobrze, gdy stoją same na podwórku przez długi czas. Jeśli masz podwórko, upewnij się, że masz również bezpieczne ogrodzenie, pod którym Twój owczarek australijski nie może przekopać ani przeskoczyć.

Jeśli kupujesz szczeniaka, znajdź dobrego hodowcę, który pokaże ci świadectwa zdrowotne dla obojga rodziców szczeniaka. Świadectwa zdrowotne dowodzą, że pies został przebadany i oczyszczony z określonego stanu.